
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.1958 mm |
| Termination | Receptacle |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Material | Brass |
| Depth | 5.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Gender | Female |
| ELV | Compliant |
| Body Material | Brass |
| Tab Width | 4.7498 mm |
| Wire/Cable Diameter | 4.3942 mm |
| Connector Type | Crimp |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Wire Gauge (Max) | 14 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 20 AWG |
| Plating | Tin |
| Insulation Diameter | 4.4 mm |
| Body Plating | Tin |
| Insulated Wire Support | Yes |
| Mating Tab Width | 4.75 mm |
| Tab Thickness | 508 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 20 AWG to 14 AWG |
Stock: 3708
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10918
Ext.Price$0.10918
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10918 | $0.10918 |
| 10 | $0.05459 | $0.54590 |
| 50 | $0.04199 | $2.09950 |
| 100 | $0.03230 | $3.23000 |
| 500 | $0.02914 | $14.57000 |
| 1000 | $0.02629 | $26.29000 |
| 3000 | $0.02482 | $74.46000 |
| 5000 | $0.02343 | $117.15000 |
| 10000 | $0.02212 | $221.20000 |
| 30000 | $0.02088 | $626.40000 |
| 50000 | $0.01971 | $985.50000 |
| 100000 | $0.01861 | $1861.00000 |
